07/05/2018 СОУ Јосиф Јосифовски

Осма меѓународна олимпијада на истражуваки проекти за заштита на животна средина

Во периодот од 6ти до 11ти април 2018год. , учениците Лазе Раманчев и Ангела Костадинова од                                   СОУ ” Јосифовски” -Гевгелија  и нивните ментори Ани Костадинова и Софија Раманчева учествува со два проекти на oсмата Меѓународна Олимпијада на истражувачки проекти за заштита на животната средина ” Златна клима” во организација на меѓународното училиште ” Light International School” во Најроби, Кенија. На натпреварот учествуваа 19 држави од светот со вкупно 200 проекти. Учениците Лазе Раманчева и Ангела Костадинова освоија по два бронзени медали – во категориите Енергетика и Животна средина.