Прво место за средношколскиот хор

Хорот на  СОУ „Јосиф Јосифовски“ ја продолжи традицијата на најградуван училишен хор во Република Македонија. На овогодинешниот државен натпревар во хорско пеење,  средношколскиот мешан хор под менторство на професорот Илија Атанасов по осми пат го освои првото место.

Средношколскиот хор на  „Јосиф Јосифовски“ не е само сведок за квалитетот, зрелоста и ефикасноста и популарноста на училиштето, туку денес  навистина е репрезент на уметноста и културата на училиштето, но и на државата.