Активности

ЉУБОВ+ДАР = ХУМАНОСТ

28233566_929345240563284_1870828304_n

Средношколската заедница при СОУ „Јосиф Јосифовски“ продолжува со хуманитарните активности за помош на наши ученици кои се на лекување. За таа цел на денот на вљубените, Свети Валентин, во холот на училиштето се оддржа хуманитарен базар на кој беа споени љубовта и дарувањето кои се неодвоив дел од хуманоста. Учениците …

Read More »

Новогодишна хуманитарна претстава „Кројач за дами“

26166321_1707179099347618_1927672769303485687_n (1)

Драмската група “Дон Кихот” ја претставува комедијата “Кројач за дами” + музички и хип хоп настап ,од Ж. Фејдо во режија на проф. Даниела Џишева и сценографија- проф. Александар Јанев. Во актерската екипа се: Илија Влахов, Проше Митовски, Димитар Бучков, Надја Олумчева, Кристина Митреска, Ивана Колчева, Сања Атанасова, Александар Стефанов и …

Read More »

Станија Златановиќ- лидер во образовниот профил хотелско -туристички техничар

24891396_1541376629277883_479061401_n

Ученичката Станија Златановиќ од СОУ„Јосиф Јосифовски“-Гевгелија, го освои првото место на натпреварот „Лидер на струка“ за образовниот профил хотелско-туристички техничар. Ученичката беше под менторство на професорите Велика Бизоева и Бранко Бизоев. Натреварот „Лидер на струка 2017“ се оддржа во СОУ„Јосиф Јосифовски“-Гевгелија во организација на Министерството за образование, Центарот за стручно …

Read More »

Резултати од „Лидер на струка 2017“ за угостителско-туристичка струка

24852511_1540770049338541_6426613592881765563_n

ОБАЗОВЕН ПРОФИЛ: ХОТЕЛСКО-ТУРИСТИЧКИ ТЕХНИЧАР Место Име и презиме Училиште Вкупно освоени поени 1 Станија Златановиќ СОУ„Јосиф Јосифовски“-Гевгелија 65 2 Анита Иванова СУГС „Лазар Танев“ – Скопје 57 3 Ана Угриноска СОУ „Коле Неделковски“ – Велес 40   ОБРАЗОВЕН ПРОФИЛ: УГОСТИТЕЛСКИ ТЕХНИЧАР Место Име и презиме Училиште Вкупно освоени поени 1 …

Read More »

СОУ„Јосиф Јосифовски“ – Гевгелија беше училиште домаќин на „Лидер на струка 2017“ за угостителско-туристичка струка

Училиште денес

На 6.12.2017год.(среда) во СОУ„Јосиф Јосифовски“-Гевгелија  се одржа државниот натпревар „Лидер на струка“ 2017 година за угостителско-туристичката струка во организација на Министерството за образование, Центарот за стручно образование и обука и училиштето -домаќин.  Се натпреваруваат ученици од угостителско-туристичката струка од образовните профили: хотелско-туристички техничар, угостителски техничар, готвач, келнер и слаткар. На …

Read More »

Прва награда за Атанас Атанасов на јубилејните 50 Детски Рацинови средби

23515529_1876196122421386_1961936592_n

        На 2.11.2017, во Велес, беа одбележани јубилејните 50. Детски Рацинови средби. Одбележувањето на овој значаен јубилеј, во организација на Клуб на писатели „Коста Солев Рацин“ и општина Велес, опфати широка програма со голем број учесници и добитници на наградени творби од ученици во литературен конкурс за најдобра песна и …

Read More »

 СОУ„Јосиф Јосифовски“ се стекна со Повелба за мобилност за стручно образование и обука 

21751408_825415494293058_3311563484805399109_n (1)

На 19.09.2017 година в.д. директорот на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност г.  Дарко Димитров денес го додели вториот сертификат во Република Македонија за Еразмус+ Повелба за мобилност за стручно образование и обука на училиштето СОУ Јосиф Јосифовски.  Воведувањето на оваа Повелба во нашата Република, институциите, а заедно …

Read More »

Спортски натпревари со хумани цели

images (1)

Спортски натпревари со хумани цели  Под мотото „Еднаквост за сите семејства” ќе се оддржат спортски натпревари во мал фудбал, ракомет и кошарка. Учество ќе земат средношколците од СОУ „Јосиф Јосифовски” од Гевгелија  и  СОУ „Богданци” од Богданци. Настанот ќе се случи на 26 Мај (петок) во 12 часот во спортската …

Read More »

Успех на натпреварот „Spelling Bee“

participation-clipart-SpellingBee_Page_1

На Државниот натпревар „Spelling Bee 2017“ што викендов се одржа во Скопје, ученикот СТЕФАН СТОЈКОВСКИ од клас II-4 под менторство на професорката Кристина Пренда го освои второто место. Ученикот  доби специјална покана за свечената церемонија закажана за 31 мај на која ќе ја прими наградата за одличното второ место.

Read More »

Матурски танц 2017

501-1024x768-660x330

Околу 200 матуранти од СОУ „Јосиф Јосифовски„ од Гевгелија под менторство на професорката Виолета Аризанова, точно на пладне во петок ќе го заиграат матурскиот кадрил на шеталиштето во Гевгелија. Пред почетокот на матурскиот танц на плоштадот во Гевгелија  ќе се организира хуманитарна активност на средношколската организација при СОУ „Јосиф Јосифовски” …

Read More »

Powered by keepvid themefull earn money