ВЕСТИ

 СОУ„Јосиф Јосифовски“ се стекна со Повелба за мобилност за стручно образование и обука 

21751408_825415494293058_3311563484805399109_n (1)

На 19.09.2017 година в.д. директорот на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност г.  Дарко Димитров денес го додели вториот сертификат во Република Македонија за Еразмус+ Повелба за мобилност за стручно образование и обука на училиштето СОУ Јосиф Јосифовски.  Воведувањето на оваа Повелба во нашата Република, институциите, а заедно …

Read More »

Спортски натпревари со хумани цели

images (1)

Спортски натпревари со хумани цели  Под мотото „Еднаквост за сите семејства” ќе се оддржат спортски натпревари во мал фудбал, ракомет и кошарка. Учество ќе земат средношколците од СОУ „Јосиф Јосифовски” од Гевгелија  и  СОУ „Богданци” од Богданци. Настанот ќе се случи на 26 Мај (петок) во 12 часот во спортската …

Read More »

Прво место за средношколскиот хор

IMG_0118-2-660x330

Хорот на  СОУ „Јосиф Јосифовски“ ја продолжи традицијата на најградуван училишен хор во Република Македонија. На овогодинешниот државен натпревар во хорско пеење,  средношколскиот мешан хор под менторство на професорот Илија Атанасов по осми пат го освои првото место. Средношколскиот хор на  „Јосиф Јосифовски“ не е само сведок за квалитетот, зрелоста …

Read More »

Успех на натпреварот „Spelling Bee“

participation-clipart-SpellingBee_Page_1

На Државниот натпревар „Spelling Bee 2017“ што викендов се одржа во Скопје, ученикот СТЕФАН СТОЈКОВСКИ од клас II-4 под менторство на професорката Кристина Пренда го освои второто место. Ученикот  доби специјална покана за свечената церемонија закажана за 31 мај на која ќе ја прими наградата за одличното второ место.

Read More »

Матурски танц 2017

501-1024x768-660x330

Околу 200 матуранти од СОУ „Јосиф Јосифовски„ од Гевгелија под менторство на професорката Виолета Аризанова, точно на пладне во петок ќе го заиграат матурскиот кадрил на шеталиштето во Гевгелија. Пред почетокот на матурскиот танц на плоштадот во Гевгелија  ќе се организира хуманитарна активност на средношколската организација при СОУ „Јосиф Јосифовски” …

Read More »

Активност: „Еднаквост за сите семејства”

images

Активност : „Еднаквост за сите семејства” Ќе се организира хуманитарна активност на средношколската организација при СОУ „Јосиф Јосифовски” од Гевгелија по повод Меѓународниот ден на семејствата. На 19.5. 2017 год. (петок) пред почетокот на матурскиот танц на плоштадот во Гевгелија средношколците ќе делат позитивни пораки за сeмејствата, а граѓаните ќе …

Read More »

Второ место на меѓународен натпревар во Сараево

18342694_781133895393390_940080897125941105_n

Угосителско-туристичката струка го освои второто место на меѓународниот натпревар „Туристички пазар“ ( ориг. “Turistička tržnica”) Учениците на натреварот се претставуваат со штандови, со производи од своето поднебје кои се традиционални и белег на регионот, со реклама и говорен настап. Говорниот настап е  на мајчиниот јазик и на англиски јазик. Гевгелискиот туристички …

Read More »

Втора дисиминација на проектот „Воведување во е-бизнис“

14980720_1437626776266924_6646791084359015931_n

По повод патрониот празник на СОУ„Јосиф Јосифовски“-Гевгелија на 4.5.2017 год.(четврток) се одржа втората дисиминација од проектот „Воведување во е-бизнис во рамки на програмата Еразмус+ на Националната агенција за европски програми и мобилност. Проектот опфати двонеделна мобилност во Даблин,  а партнер организација на проектот е ДРЛ со долгогодишно искуство во полето …

Read More »

СОУ „Јосиф Јосифовски“ го прослави својот патронат

DSCN3704

СОУ„Јосиф Јосифовски“-Гевгелија минатата недела со бројни активности го прослави својот патронен празник. На 3.5.2017 год. во Народниот театар во Гевгелија се одржа традиционалната франкофонска вечер . Преку песни, танци и драмски изведби на интересен и забавен начин на присутните им беше прикажана убавината на францускиот јазик и култура. На манифестацијата …

Read More »

Франкофонска вечер

18309112_784163805081429_1632602720_n

На 3.5.2017 год. во Народниот театар во Гевгелија се оддржа традиционалната франкофонска вечер со која воедно се одбележа и патрониот празник на СОУ “Јосиф Јосифовски”. Преку песни, танци и драмски изведби на интересен и забавен начин на присутните им беше прикажана убавината на францускиот јазик и култура. На манифестацијата учествуваа …

Read More »

Powered by keepvid themefull earn money