f710044bf79a4b1f5d8b085e5e5d9711_XL

НАЈУСПЕШЕН УЧИЛИШЕН СПОРТСКИ КЛУБ ВО РМ


Со  цел да се популаризира и афирмира спортот и да се глорифицираат успесите на спортистите и спортските клубови, Агенцијата за млади и спорт оваа година додели награди за најуспешни спортисти и спортски клубови.

Во категоријата за најуспешен спортски клуб во делот на средното образование, СОУ “Јосиф Јосифовски-Гевгелија се стекна со награда за најуспешен училишен спортски клуб во Република Македонија за 2015 година.

Освен  категоријата за најуспешен училишенс спорт во основното, средното и високото образование , номинирани беа спортисти  во десет категории. Номинациите произлегоа пред се од националните спортски федерации, од спортските новинари кои  учествуваа во самото гласање заедно со седумчлениот Совет за спорт

Свеченоста на наградите се одржа на 23 декември 2015 година  во Македонскиот народен театар.

Comments

comments

Check Also

23515529_1876196122421386_1961936592_n

Прва награда за Атанас Атанасов на јубилејните 50 Детски Рацинови средби

        На 2.11.2017, во Велес, беа одбележани јубилејните 50. Детски Рацинови средби. Одбележувањето на овој …

Powered by keepvid themefull earn money